Teolożka na nasze czasy

Dzisiaj chcę Wam przedstawić wywiad z moją koleżanką – teolożką, Agatą Rogowską.

Bardzo dużo jest wywiadów z mężczyznami teologami, z zakonnikami, kapłanami. My kobiety chyba trochę w siebie nie wierzymy, a przecież to kobiecie jako pierwszej Bóg objawił, że jest Mesjaszem, to niewiasta była pierwszą Apostołką głoszącą pozostałym Zmartwychwstanie Jezusa… Przez strach, brak wiary i lęk diabeł próbuje w nas zniszczyć naszą odwagę i mądrość. Zachęcam siebie i was do przełamywania tego lęku każdego dnia małymi krokami. Agata miała tą odwagę pójść na teologię w świecie, który każe iść w przeciwnym kierunku. Takich kobiet nam potrzeba i takich świeckich, bo to nasz czas. Wszyscy tworzymy Kościół i jesteśmy jego niezastąpionymi częściami.

Świeccy kobiety i mężczyźni – czy wiecie, że w Kościele jest nasze jedyne i niepowtarzalne miejsce, które możemy wypełnić tylko Ja i Ty? Jedyne zadanie i misja, która czeka na mnie i na Ciebie. Duchu święty prowadź!

Zapraszam do lektury wywiadu:

  1. Kim jest dla Ciebie Bóg?

Bóg jest Miłością. Może to trochę banalne, ale doświadczyłam w swoim życiu Boga, który jest Miłością w pełnym tego słowa znaczeniu, który jest zawsze po stronie konkretnego człowieka. Nie da się tego wyrazić słowami. Po prostu Bóg jest dla mnie Przyjacielem, z którym przeżywam swoją codzienność, próbuje odnaleźć sens życia w tym czasami zwariowanym świecie. Tak sobie myślę, że Bóg nie oczekuje od nas jakiś specjalnych momentów (np. w kościele), aby z nami być. On chce przenikać naszą codzienność, każdą chwilę tak po prostu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak Bóg jest blisko każdego z nas, On jest z nami „na dobre i na złe”.

  1. Czy rodzina wspierała Cię w wyborze studiów, czy raczej byli przeciwni Twojemu pomysłowi?

Trudne pytanie 🙂 Na początku to nawet ja za bardzo nie byłam przekonana do studiowania Teologii. Zdarzyło się to „przypadkiem”. W toku studiowania i doświadczania trudnych momentów, doceniłam wybór tego kierunku. Teraz jestem przekonana, że nie zamieniłabym tych 5 lat na inne studia. Tak wiele się nauczyłam i otworzyłam na świat i ludzi. Rodzinie to chyba było trochę obojętne na początku, fakt że były momenty, kiedy nie odczuwałam wsparcia i nawet próbowano mnie zmusić do rezygnacji ze studiów. A jednak skończyłam te studia, udało się – to jeden z dowodów, że Bóg istnieje 🙂

  1. Ile było kobiet studiujących teologię w stosunku do mężczyzn?

Myślę, że liczba była zbliżona, jednak faktem jest, że mężczyźni przygotowujący się do kapłaństwa, mają później większe perspektywy pracy naukowej w dziedzinie teologii niż kobiety. Na zachodzie jest już inaczej, ale u nas w Polsce pozostawia to wiele do życzenia i moim zdaniem jest niesprawiedliwe.

  1. Czy faktycznie Jezus zalecił tylko mężczyznom sprawowanie Mszy? Czy tylko oni zostali wybrani na księży? Czy jest to temat wciąż delikatny i kontrowersyjny?

Po pierwsze to chcę przypomnieć o powszechnym kapłaństwie wszystkich wiernych. Nie możemy o tym zapominać. Natomiast księża są szczególnie powołani do służby ludziom. Temat ten jest nadal bardzo delikatny. Niedawno została powołana komisja do zbadania kwestii diakonatu kobiet, więc myślę, że także z czasem jeszcze raz powinno zostać przeanalizowane kapłaństwo w szerszym kontekście. Nie chcę podważać nauki Kościoła, ale biblijnie argumenty za kapłaństwem mężczyzn nie są wystarczające, bo wtedy były inne czasy i kobiety były na marginesie życia społecznego.

  1. Rola kobiety świeckiej w Kościele to…

Dzielić się Chrystusem w każdej chwili życia i kochać ludzi. Ale to chyba rola każdego wierzącego:) 

  1. A jaka jest według Ciebie rola w Kościele dla świeckich teologów a także pozostałych, którzy chcą znaleźć swoje miejsce na łonie Kościoła?

Myślę, że każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę chce w Kościele. U nas w Polsce przyzwyczailiśmy się być tylko „odbiorcami” posługi księży i ewentualnie pokornymi „wykonawcami” poleceń. A tym czasem nawet Franciszek mówi o większym zaangażowaniu świeckich. Powinniśmy aktywnie tworzyć wspólnotę Kościoła, wymagać od siebie i innych, służyć wiedzą i czasem, dla tych którzy tego potrzebują. Na zachodzie świeccy teolodzy i pozostali wierni, chociaż jest ich coraz mniej, starają się aktywnie brać udział w życiu parafii i nie są spychani na bok.

  1. Czy według Ciebie dziś jest trudno ewangelizować i przebić się przez mury niezdrowo pojętego pędu do wolności, swobody, luksusu i wygody?

Trudno jest ewangelizować o tyle, o ile my jako chrześcijanie nie dajemy odpowiedniego przykładu i ulegamy trendom współczesnego świata. Gdybyśmy tak naprawdę byli autentycznymi świadkami Chrystusa, to ewangelizowanie szło by nam z dużo lepszym skutkiem.

  1. Czy dziś ciężko iść za Jezusem?

Myślę, że bez Jezusa to dopiero jest ciężko, bo wszystko wydaje się bez sensu  Każdy sam odpowiada sobie na pytanie, czy chce iść za Jezusem czy nie. A życie z Jezusem jest normalne, nie wymaga nie wiadomo czego, po prostu trzeba nieustannie pogłębiać z Nim relację i starać się być dobrym człowiekiem.

  1. Co sądzisz o obecnym papieżu Franciszku?

Myślę, że jest bardzo ważnym znakiem dla współczesnego chrześcijaństwa. Chrześcijaństwa, które „obrosło w piórka” i uważa, że jest najlepsze na świecie. A tym czasem Franciszek przypomina tak ważne prawdy biblijne jak miłosierdzie, prostota, otwartość. Nie powinniśmy skupiać się tylko na sukcesach, ale mamy być autentyczni, otwarci na każdego konkretnego człowieka, który zwróci się do nas o pomoc.

  1. Jakbyś chciała zachęcać młodych do pójścia za Jezusem?

Znowu trudne pytanie 🙂 Przede wszystkim to myślę, że każdy młody powinien szukać osobistej relacji z Jezusem, szukać Go w codzienności i nie brać przykładu z religijności innych ludzi, czasami religijności bardzo „skostniałej”. Bóg jest żywy, bliski i jest po stronie każdego człowieka, bez względu na to, co inni mówią.

Dziękuję 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s