Sakrament namaszczenia chorych – sakrament żywych

Parę lat temu podczas Mszy św. w dniu Światowego Dnia Chorego (11.02) ksiądz udzielał sakramentu namaszczenia. Byłam bardzo zdziwiona, ponieważ zawsze kojarzył mi się z umierającymi ludźmi. W związku z owym przekonaniem wolałam nie przyjmować tego sakramentu. Jednak siedząca obok Pani zagadnęła mnie i powiedziała, żebym poszła, ponieważ wszyscy (prawie) mogą go przyjąć. Podeszłam. Wtedy staliśmy wzdłuż całego kościoła, obok ławek i ksiądz podchodził do każdego z osobna udzielając mu owego sakramentu. Nie żałuję, że poszłam, zwłaszcza, że teraz wiem, czym jest to namaszczenie.

Jest to sakrament umocnienia w czasie choroby, w którym Bóg udziela specjalnych łask, wiodących do życia i zdrowia. Chory jednoczy się z męką Jezusa Chrystusa, a jeśli jest taka wola Boga powraca do zdrowia. Przyjmujemy go z wiarą, w stanie łaski uświęcającej.

Ponad to:

  • można go powtarzać,

  • udziela się go ochrzczonym, dzieciom, dorosłych, osobom w podeszłym wieku cierpiącym na choroby fizyczne, duchowe, psychiczne, a także uzależnionym, mającym problemy moralne i inne,

  • nie udziela się go osobom zmarłym i ciągle żyjącym w grzechach ciężkich,

  • ksiądz w czasie modlitwy namaszcza czoło oraz ręce chorego olejem poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek. Słowa modlitwy: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.”

  • źródło biblijne:

    Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15),

  • jeśli wzywamy księdza do chorego do domu należy przygotować stół, na którym stawia się zapalone świece, naczynie z woda święconą i kropidło.

Bóg nie dał nam sakramentu namaszczenia, żeby nas krzywdzić,  ale żeby podźwignąć, uzdrowić i wzmacniać. Jeśli tak, czemu zwlekać i nie spróbować tej pomocy w czasie choroby i zagrożenia życia? 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s